آموزش ایجاد آیتم ها در گوگل ارث

  

<<<صفحه نخست >>>

 

سلام به جالب ترین بخش آموزش گوگل ارت خوش آمدید. پس از پایان این بخش شما قادر خواهید بود آیتم ها را ترسیم و دسته بندی نمایید.

 جهت ایجاد ایتم ها آنها را از منوی Add انتخاب می کنیم . پس از ایجاد آیتم ها آنها در قسمت Sidebar در بخش Places ظاهر می گردند.

نکته 1: توجه نمایید در زمان ایجاد آیتم ها کدام فولدر (بخش Places در Sidebar) انتخاب شده است چون آیتم ایجاد شده در داخل فولدر انتخاب شده قرار می گیرد و در صورت نیاز می بایست با استفاده از دستور Cut و Paste آنرا جابجا نمایید.

نکته 2: آیتم ها را بعد از طراحی هم می توان ویرایش نمود .برای اینکار روی آیتم در قسمت  Sidebar در بخش Places   راست کلیک نمایید و گزینه Properties را انتخاب نمایید.

روش ترسیم آیتم ها بر اساس بیشترین کاربرد در زیر فهرست شده اند:

 

Placemark :

 این آیتم بیشترین کاربرد را دارد و برای معرفی یک نقطه بکار می رود. در صورتی که در قسمت Description توضیحاتی درج شده باشد با کلیک بروی آن آنها نمایش داده می شوند.

قسمت های مختلف پنجره Placemark در زیر معرفی شده اند

 

Name نام آیتم نوشته می شود

جهت انتخاب شکل مورد نظر این گزینه را انتخاب نمایید همچنین

 می توان سایر فایلهای تصویری را به عنوان شکل آیتم انتخاب کرد 

Latitude:

Longitude:

 مختصات آیتم را نمایش می دهد و می توان آنرا تغییر داد جهت توضیحات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

آموزش مختصات در گوگل ارث

Description

توضیحات مربوط به نقطه را اینجا درج نمایید.در زمانی که روی ایتم ترسیم شده کلیک می نمایید این توضیحات در یک حباب نمایش داده می شود. می توان با استفاده از دستورات زبان HTML آنها را ویرایش نمایید.

در زیر لینک آموزشی آن قرار داده شده است.

آموزش زبان HTML مورد نیاز در Google Earth

 Style, Color

 در این بخش تنظیمات مربوط به رنگ آیکن و رنگ نام آن و همچنی اندازه آنها و شفافیت آنها موجود است.

 View

 هر آیتمی در گوگل ارث دارای یک Snapshot View می باشد که در صورت دابل کلیک روی آیکن در  Sidebar به نمایی می روید که برای آن آیتم در نظر گرفته اید. بصورت پیش فرض تنضیمات آن در زمان ایجاد آیتم همان نمای دید آیتم می باشد. ولی می تواند آنرا تغییر دهید.

 Altitude

 بطور پیش فرض تمام آیتم ها به سطح زمین چسبیده اند. می توانید آنها را به ارتفاع مشخصی انتقال دهید. برای اینکار از لیست کشویی گزینه Absolute را انتخاب نمایید و مقدار ارتفاع آیتم را از سطح دریاهای آزاد به حسب متر وارد نمایید.

 

Path :

 با این ایتم می توان جاده ها، رودخانه ها، مرزها و هر نوع ترسیمی که از نوع خط باشد را ترسیم نمود .در صورتی که در قسمت Description توضیحاتی درج شده باشد با کلیک بروی آن آنها نمایش داده می شوند.

بعد از فعال نمودن این گزینه پنجره زیر ظاهر می گردد. با موس چند کلیک بروی زمین انجام دهید تا مسیر رسم گردد می توان کلیک موس را نگه داشت و آنرا حرکت داد .

نکته : توجه نمایید یک Path از تعدادی نقطه تشکیل شده است . دقت نمایید تمام نقاط در حالت ویرایش قرمز هستند ولی یک نقطه آبی می باشد اگر دکمه Del در کیبورد را فشار دهید یا راست کلیک کنید این نقطه حذف می شود و نقطه قبلی آبی رنگ می شود. و در صورتی بر روی کره زمین یک کلیک نمایید از آن نقطه آبی به این نقطه فعلی خطی ترسیم می گردد. می توان با کلیک بروی هر یک از نقاط آنرا آبی نمود و موارد بالا انجام داد.

 بخش های مختلف این پنجره تفاوتی با Placemark ندارد و در نسخه 6 کرک شده گزینه Measurements اضافه گردیده است که در آن طول خط ترسیم شده نشان داده می شود.

 

Polygon :

 با این آیتم محدوده ها شامل زمین های زراعی ، پارکها، مکانهای عمومی، مناطق حفاظت شده زیست محیطی ، دریاچه ها و ... را ترسیم نمود.

ضمنا با این گزینه می توان یک مدل ساده 3بعدی را ترسیم کنید مراحل زیر را دنبال نمایید:

1- یک محدوده را ترسم نمایید.

2- با استفاده از گزینه Altitude آنرا به ارتفاعی قابل رویت منتقل نمایید

3- گزینه Extend sides to ground را فعال نمایید

 

ترسیمات و نکات مربوط به Polygon مانند گزینه قبلی (Path) می باشد

 

 

Image Overlay :

 با استفاده از این گزینه می توانید عکس های جدید ماهواره ای یا نقشه با مقیاس های مختلف از جمله نقشه شهرها را بر روی کره زمین تصویر کنید. و یا حتی عکس خودتون رو روی قله دماوند بگذارید!!!

آموزش ترسیم آیتم ها

 

برخی از آیتم های این پنجره با پنجره های قبلی متفاوت است آنها در جدول زیر بیابید.

 

Link آدرس عکس مورد نظر را وارد نمایید می توانید آنرا از رایانه خود انتخاب کنید یا آدرس اینترنتی آنرا وارد کنید Transparency تنظیم میزان شفافیت عکس. در زمانی که نقشه ای را بطور دستی روی زمین تصویر می نمایید آنرا شفاف کنید تا راحترتر و دقیق تر اینکار انجام شود Refresh جهت بروز رسانی عکس استفاده می شود در صورتی که عکس انتخابی شما تغییر می کند از آن استفاده کنید در غیر اینصورت با تنظیمات آن کاری نداشته باشید Location

موقعیت عکس بر روی کره زمین را تعیین می کند در صورتی که با استفاده از موس هم می توان عکس را کوچک یا بزرگ کرد و یا آنرا چرخاند.

با استفاده از دکمه Convert to LatLonQuad می توانید مختصات دقیق چهار گوشه عکس را وارد نمایید

 

Folder :

 بمنظور دسته بندی آیتم های ایجاد شده در قسمت Sidebar در بخش Places از Foldre استفاده می شود.

در این پنجره 2 گزینه متفاوت وجود دارد:

 Allow This foldert to be expanded

در صورت فعال بودن این گزینه محتویات فولدر نمایش داده می شود .

توجه : اگر می خواهید  محتویات فولدر نمایش داده نشود ولی در زمانی تیک آنرا فعال می کنید آیتم ها روی زمین نمایش داده شوند ، حتما در زمان غیر فعال کردن این آیتم همه آیتم های فولدر فعال شده باشند.

 Show content as option  فقط یکی از آیتم های فولدر را نمایش می دهد . و در صورت انتخاب آیتمی دیگر آیتم موجود نمایش داده نمی شود.

 

برخی از ترسیمات دسته بندی شده در قسمت Sidebar در بخش Places (عکس زیر)

 

 Tour :

با استفاده از تور می توان بخشهایی از کره زمین را پیمایش نمود بدون آنکه از موس استفاده شود و با ذخیره آن در آینده نیز همان مسیر را مجددا پیمایش کرد.

 در برنامه گوگل ارث 3 نوع Tour داریم :

        1- تور شخصی (Tour from a Track)

        2- تور فولدر (Tour from a Folder)

        3- تور مسیر (Tour from a Line)

 

در این بخش قصد معرفی تور شخصی (Tour from a Track) را دارم و برای 2 نوع دیگر به لینک زیر مراجعه کنید:

 آموزش Snapshot View & Touring در گوگل ارت

 با انتخاب این آیتم از منوی Add پنجره زیر

 

در گوشه پایین سمت چپ ظاهر می گردد . با زدن دکمه Rec هر تغییراتی که شما در پیمایش صفحه با کمک ابزارهای ناوبری یا موس انجام دهید ذخیره می شود . در پایان مجددا بر روی دکمه Rec کلیک کنید پنجره زیر نمایش داده می شود

با انتخاب گزینه Play عملیات ناوبری شما تکرار می شود و می توان آنرا با استفاده از دکمه Save در قسمت Sidebar در بخش Places  ذخیره نمایید.

هرگاه بر روی این آیتم دابل کلیک کنید پنجره بالا ظاهر می گردد و با انتخاب گزینه Play عملیات ناوبری شما تکرار می شود.

تنظیمات مربوط به نحوه ذخیره سازی و سرعت Tour در منوی Tools گزینه Options موجود است در لینک بالا ضمن آموزش 2 نوع دیگر Tour به تنظمات آن نیز اشاره می شود.

 

Model :

 مدل ها حجم هایی 3بعدی هستند که شما می توانید آنها را بر روی سطح زمین قرار دهید. فایلهایی که محتوی یک مدل 3بعدی هستند باید پسوند DAE داشته باشند و از خانواده  Collada Model File باشند.

فایل های DAE اولین بار توسط شرکت سونی معرفی شدند و ساختار آن مبتنی بر دستورات XML می باشد.

جهت طراحی آنها از برنامه هایی مانند Maya, 3D MAX و AutoCAD می توان استفاده کرد بشرط آنکه فایل مکلمل این برنامه نصب شود تا بتوان خروجی DAE داشته باشد.

بهترین برنامه ای در حال حاضر نسبت به پشتیبانی و تولید این فایل اقدام م کند برنامه ای است که توسط شرکت گوگل ارث ارائه گردیده و نام آن Google SketchUp می باشد.

کارکردن با برنامه Google SketchUp سخت نیست در هرصورت می توانید CD آموزشی به زبان انگلیسی آنرا از طریق لینک زیر خریداری نمایید.

http://www.farinsoft.com/google/ باور کنید من با این شرکت طرف قرارداد نیستم!!!

ضمنا در صورت نیاز به مدلهای آماده از طریق لینک زیر به یکی از خدمات مخفی Google دسترسی پیدا می کنید و آنجا مدل خود را جستجو و دانلود نمایید.نیشخند

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/

 

 همانطور که مشاهده می کنید قسمت های این پنجره مشابه سایر پنجره ها می باشد.

 

Photo :

 با استفاده از این گزینه می توانید یک عکس را بصورت قاب شده در فضا یا سطح زمین قرار داد .

تنها تفاوت این پنجره با سایر پنجره ها گزینه Photo می باشد، تنظیماتی که در این گزینه موجود است مربوط به نحوه قرارگیری عکس در فضا می باشد (مختصات-ارتفاع-زاویه-ابعاد)

 

Network Link :

برخی از فایلهای گوگل ارث بنحوی تولید می شوند که محتویات آنها دائما در حال تغییر است بعنوان مثال نمایش ماهواره هایی که به دور زمین در حال گردش هستند دائما تغییر می کند با استفاده از این گزینه می توان فایلهایی با پسوند KML ویا KMZ را در گوگل ارث Open نمود که بطور منظم در فواصل زمانی معینی Refresh (به روز) می شوند.

روی لینک های زیر راست کلیک کنید و گزینه Save Target As را بزنید

وضعیت آب و هوا : www.gearthblog.com/kmfiles/weathertools.kmz

 موقعیت ماهواره ها : http://resources.orbitingfrog.com/satellite_tracking_bundle.kmz

البته شما می توانید فایلهای بهتری را در اینترنت پیدا کنید.

در گزینه Refresh تنظیمات زمانبندی به روز شدن وجود دارد.

موفق باشید

 

 

<<<صفحه نخست >>>


/ 8 نظر / 3369 بازدید
مجتبی

سلام. ببخشید من یه کم گیج شدم و درست نفهمیدم که برای رسم یه منطقه (polygon) چطور اون منطقه رو باید جدا کرد ؟ ترسیمات و نکات مثل گزینه (path) میباشد.!!!!??? 1- یک محدوده را ترسیم نمایید ؟؟؟؟ چجوری ؟؟؟ آخه هر کاری کردم نتونستم توی یه شهر مثل مشهد یه منطقه رو جدا کنم..[سوال][سوال] اگه نمیشه برم با فتوشاپ کشتی بگیرم چون اونم بلد نیستم !؟؟

پرستو

اطلاعاتي كه در اين سايت در دسترس قرار داديد بي نهايت مفيد بود . بسيار سپاسگزارم

مرتضی

باعرض سلام مطالبتون خیلی جالب بود ولی بنده یک سوالی داشتم اگر بتونید کمکم کنید خیلی ممنون می شم بنده می خواستم نام روستامون رو در نقشه های جی پی اس که روی گوشی های موبایل هست قرار بدم وهمچنین می خوام اسم روستامون را در نقشه mapسایت گوگل هم قرار بدم لطفا راهنماییم کنید چگونه می توانم این کار رو انجام بدم

سهراب صفوت

ممنون عالی بود

مریم

مرسی از مطابتون خیلی عالین

خادم الصلوات مهدی

جناب اقا یونس امکان ثبت کردن نامی در گوگل ارث هست؟نام مجتمعی رو بخواهیم تو گوگل ارث ثبت کنیم شدنیه؟

کامران

سلام داداش خوبی من یه سوال دارم ازت میخواستم ببینم میشه گوگل ارت وصل کرد به خط تلفن تا هرکی زنگ میزنه ببینی از کجا میزنه؟؟؟

pegah

با سلام. از سایتی که برای دانلود مدل معرفی کرده اید . چند تا مدل دانلود کردم ولی با پسوندشون skp هست كه گوگل ارث نمی شناسه . چطور می تونم مدل با پسوند dae دانلود کنم ممنون ار راهنمایی شما