آشنایی با سیستم های مختصات در گوگل ارث

<<<صفحه نخست >>>

 

 

نصف النهارها

خط یا نیم‌دایره‌ فرضی‌ است که به قطب شمال و جنوب می‌رسد و طول جغرافیایی یک نقطه را تعیین می‌کند.

نصف النهار مبدا از گرینویچ لندن می گذرد و سایر نصف النهار ها در دو قطب باهم متقاطع می شوند زاویه بین آنها و نصف النهار مبدا برحسب درجه از 180o شرقی تا 180o غربی متغیر است

 

مدارها

 خطوط و دوایر فرضی موازی با استوا که تعیین کننده عرض جغرافیایی هستند و بصورت موازی و نسبت به هم جهت شمالی و جنوبی دارند. مدارها خطوط متقاطع نصف‌النهارهایند.

مدار مبدا استوا می باشد و زاویه سایر مدارات با آن برحسب درجه از 90o شمالی تا 90o  جنوبی است

 

مختصات بر اساس درجه

در این روش مختصات فقط مقدار درجه نوشته می شود و برای دقت بیشتر از اعشار استفاده می گردد به عنوان مثال مختصات قله دماوند به شرح ذیر می باشد:

lat :  35.954683°  N

lon : 52.110267° E

البته من خودم حرف های N و E را اضافه نمودم تا شما بهتر متوجه شوید چون در این روش عرض های شمالی مثبت می باشند و عرض های جنوبی منفی و همچنین طولهای شرقی مثبت می باشند و طول های غربی منفی و از نوشتن حرف های N و E خودداری می گردد. و به جای آن از lat و lon استفاده می شود. به علامت درجه توجه کنید.

جهت ذخیره سازی مختصات از این روش استفاده می گردد و در صورت نیاز به سایر سیستم های مختصاتی توسط نرم افزارهای مربوطه تبدیل می گردند.

 

مختصات بر اساس درجه و دقیقه

در این روش مختصات مقدار درجه و دقیقه(مقدار دقیقه حداکثر59 می باشد) نوشته می شود و برای دقت بیشتر از اعشار دقیقه استفاده می گردد.به عنوان مثال مختصات قله دماوند به شرح ذیر می باشد:

 35° 57.281' N

 52° 06.616' E

این مختصات با مختصات بالا یکی است فقط نحوه نوشتن آن متفاوت است. به علامت درجه و دقیقه توجه کنید.

 

مختصات بر اساس درجه ، دقیقه و ثانیه

در این روش مختصات مقادیر درجه ، دقیقه و ثانیه (مقدار دقیقه و ثانیه حداکثر 59 می باشد) نوشته می شود و برای دقت بیشتر از اعشار ثانیه استفاده می گردد.به عنوان مثال مختصات قله دماوند به شرح ذیر می باشد:

 35° 57' 16.86" N

 52° 06' 36.96" E

این مختصات با مختصات بالا یکی است فقط نحوه نوشتن آن متفاوت است. به علامت درجه و دقیقه و ثانیه توجه کنید.

 

مختصات بر اساس UTM یا (Universal Transverse Mercator)

این مختصات متریک می باشد . استفاده از این روش پیچیدگی خاصی دارد فقط به اختصار بدانید که کره زمین را به خانه هایی در ابعداد 6*8 درجه تقسیم نموده اند و برای نوشتن مختصات ابتدا آدرس خانه که یک عدد 2رقمی و یک حرف می باشد قید می گردد و بعد فاصله تا نصف النهاری در تقسیم بندی های ثانویه برحسب متر و بعد از آن فاصله تا استوا برحسب متر.به عنوان مثال مختصات قله دماوند به شرح ذیر می باشد:

39 S 600124.88m E 3979491.82m N

 این مختصات با مختصات بالا یکی است فقط نحوه نوشتن آن متفاوت است. به علامت متر و نماد شمال و شرق توجه کنید.

 

 Military Grid Reference System

این مختصات هم مانند UTM متریک می باشد و بیشتر کاربرد نظامی دارد. مبنای محاسبات فاصله آن نیز مانند UTM می باشد با این تفاوت که نام خانه هایی با تقسیم بندی های ثانویه در این مخصات ذکر می گردد  و بعد از آن 5 رقم  شرقی و در نهایت 5 رقم شمالی و برخی از اعداد مختصات UTM حذف می گردند.به عنوان مثال مختصات قله دماوند به شرح ذیر می باشد:

39SXV0012479491

این مختصات با مختصات بالا یکی است فقط نحوه نوشتن آن متفاوت است. به بی علامت بودن این مختصات توجه کنید.

 

 

<<<صفحه نخست >>>

 

/ 6 نظر / 2681 بازدید
محسن

من فقط خواستم تشکر کنم از راهنمایی تون مشکلم حل شد خدا خیرتون بده

مهدی بهروزنژاد

سپاس‌گزارم از مطلب شما :)

مونا

سلام من نمیتونم مختصات utm وارد google eartrh کنم. در گزینه option مختصات utm تنظیم کردم اما به این شکلی که شما گفتین نشون داده نمیشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

آرامیان

سلام من از توضیحاتتون خیلی استفاده کردم میخاستم ببینم اگه امکانش هست نحوه مچ کردن نقشه یوتی ام که با دوربین توتال برداشت شده روی گوگل ارت چه جوریه یعنی تنظیماتش رو بهم بگین. ممنون از لطف عالی

بهمن

سلام وخسته نباشید . ممنون از زحماتتون باز هم در این ضمینه مطلب بگذارید لطفا