معرفی و کار با بخش‌های Sidebar گوگل ا رث

<<<صفحه نخست >>>

 

نوار Sidebar را می توان از طریق منوی View نمایش داد یا غیر فعال نمود و دارای بخش های اصلی Search , Places , Layers  می باشد.

نوار Sidebar

Search

این بخش دارای 3 قسمت می باشد که با هر کدام از آنها می توانید مکانهایی که مورد نظر شماست جستجو نمایید. در استفاده از این قسمت حتما باید به اینترنت متصل باشید .

    Fly To : مکانها و شهرها و روستاها را پیدا می کند.

   Find Businesses : مکانی تجاری را در شهری خاص پیدا می کند.

   Direction : مسیر دسترسی بین دو نقطه یا شهر را باجزئیات مربوطه نمایش می دهد.

 

Places

هر آیتمی که شما ترسیم می نمایید یا فایلهایی که از طریق گزینه Open در منوی File باز می کنید در اینجا قرار می گیرد. این آیتم ها شامل کلیه مواردی است که در منوی Add موجود می باشد. می توان بجای ساختن یک آیتم کد کامل kml آنرا در اینجا paste نمود بشرطی که آن کد کامل باشد.

همچنین می توان دستوراتی که یک آیتم را می سازد را به روش زیر استخراج کرد : 1- روی آیتم راست کلیک کنید و دستور کپی را بزنید. 2- به یک محیط متنی مانند Notepad بروید و آنجا دستور paste را صادر کنید.

در آینده طریقه ساخت آیتم ها را آموزش خواهم داد.

ضمنا در پایین این بخش گزینه Play Tour و Find قرار دارد و همچنین می توان شفافیت برخی از آیتم های ترسیم شده را در این قسمت کم کرد.

My Places و Temporary Places دوفولدر اصلی هستند که سایر آیتم ها در آنها قرار می گیرند ولی دارای تفاوتی هایی نیز می باشند.

     My Places : آیتم هایی که اینجا قرار می گیرند نیازی به ذخیره شدن ندارند و بعد از بستن برنامه ذخیره می گردند و برای ذخیره شدن از شما سوالی پرسیده نمی شود. و بعد از اجرای مجدد برنامه گوگل ارث می توان موارد ترسیم شده را مجددا مشاهده نمود.

     Temporary Places : آیتم هایی که در اینجا قرار می گیرند در صورتی ذخیره می شوند که شما آنها را ذخیره نمایید . اگر آیتمی در این قسمت موجود باشد در زمان بستن برنامه گوگل ارت با اخطار زیر مواجه می شوید .

متن هشدار می گوید در صورت نیاز آیتم هایی که در  Temporary Places موجود می باشند در My Places ذخیره شوند.

 

Layers

این قسمت در نسخه های مختلف گوگل ارث بسیار متفاوت می باشد و لایه های متنوعی در آن موجود می باشد. در صورت نیاز به هریک از لایه ها آنرا فعال کنید توجه نمایید فعال شدن هر آیتم باعث می شود آن اطلاعات از اینترنت دانلود شود  که حتما باید  به اینترنت متصل باشید .

اگر از google earth به صورت آف لاین استفاده می نمایید، فقط لایه هایی که قبلا دانلود شده اند نمایش داده می شود .

 

 Imagery : این لایه عکس های ماهواره ای را نمایش می دهد و در برخی از نسخه های کرک شده موجود می باشد

Borders and Labels : این لایه مرزها، خطوط ساحلی ، مرز استانها، نام شهرها، روستاها، کوه ها و نام جزایر، کشور ها، استانها و چند مورد دیگر  را نمایش می دهد.

Places : مکانهای مختلفی را نمایش می دهد در صورت کلیک بر روی آنها معمولا توضیحات و یا عکس آن نمایش داده می شود

Photos : عکس هایی که توسط کاربران به اشتراک گذاشته شده اند را می توان تماشا نمود، کافیست روی ان کلیک کنید

Roads : این لایه جاده ها و خیابانهای شهرها را نمایش می دهد.

3D Buildings : در برخی از شهرهای جهان ساختمانهایی به صورت 3بعدی طراحی گردیده اند می توان با فعال نمودن این گزینه آنها را مشاهده نمود.

Ocean : مکانهایی که در دریاها و اقیانوسها مورد توجه هستند را نمایش می دهد

Street View : این گزینه در نسخه 6 حذف شده است. ولی در قسمت Navigation زمانی که ارتفاع رویت زمین کمتر از 500 کیلومتر باشد رویت می گردد کافی است شکل آدمک را به روی نقطه ای که می خواهید درگ نمایید. توضیحات آن قبلا در قسمت Navigation ارائه شده است

Weather : این لایه پوشش ابرها و همچنین دمای شهر ها را نمایش می دهد کافی است روی آیتم های سطح زمین کلیک نمایید

Gallery : در این بخش اطلاعات متنوعی از قبیل کوه های آتشفشانی، نقاطی که تا کنون زلزله آمده اند، محل های کوه نوردی، ناسا، رم باستان به صورت 3بعدی، فیلم های ویدویی و ... قابل مشاهده است

Global Awareness : هشدارهای جهانی از جمله زیست محیطی، جنگ، فقر و ... را نمایش می دهد. جالب است آمار های روستاهای ویران شده در سودان را به تفکیک نشان می دهد ولی از فلسطین اشغالی هیچ آماری ارائه نمی دهد!!!

More : این لایه اطلاعاتی مربوط به حمل و نقل منجمله فرودگاه ها-بنادر-خطوط رآه آهن و ویکی پدیا، ترافیک، پارک ها و... را نمایش می دهد

Terrain : این گزینه در برخی از نسخه های 6 ارائه نشده است و در این نسخه ها بطور پیش فرض فعال می باشد. در صورت فعال بودن این لایه تمامی ارتفاعات ، پستی ها و بلندی ها نمایش داده می شوند کافی است زاویه دید (Tilt) را افقی نمایید

 

* در صورتی که هریک از گزینه های بالا فعال باشد گوگل آنرا دانلود می کند بنابراین در صورتی که نیازی به آنها ندارید آنرا غیر فعال کنید . این کار باعث می شود سرعت دریافت تصاویر بالا برود.

 

 

<<<صفحه نخست >>>


/ 4 نظر / 1184 بازدید
مجتبی

مرسی از زحمتی که میکشی[تلفن] معمولا وقتی ورژن نرم افزارها بالاتر میره به امکانات اوها اضافه میشه ولی همونطور که اشاره کردین تو ورژن 6 استریت ویو برداشته شده !!!! چرا؟ [سوال]

فرشته

سلام،یه سوال چرا من وقتی روی عکسی توی گوگل ارث کلیک می کنم باز نمیشه ،مشکل از کجاس؟این سوال خیلی برای من ضروریه من دانشجوی شهرسازی هستم و بجای برداشت از یک خیابان احتیاج به عکس های اون دارم...ممنون بابت مطالب مفیدی که توی بلاگتون مینویسین..

محسن محمدی

باتشکر،توضیح کوتاه وکاملی بود امایک مشکلی که من دارم اینه که بعضی موقعیتهای جغرافیایی نزدیک روکه ازاتوکد یامپ سورس به گوگل ارث منتقل می کنم به مروزمان باعث شلوغی وتداخل پلیگونهامیشه اگردراین موردراهنمایی کنیدممنون میشم

سینا

سلام واقعا خسته نباشی وبلاگ شما جز معدود سایتهای بدون تبیلغ و مفید هستش سپاسگزارم سلامت و موفق باشید